još jedan forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

3 posters

Go down

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu? Empty kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

Postaj  Admin sri lis 21, 2015 5:59 pm

..pitanje je jasno , imam stvarno tucet debelih plodova , kako od njeih proizvesti sadnice ?

Admin
Admin

Broj postova : 7827
Join date : 04.12.2011

https://slobodni.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu? Empty Re: kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

Postaj  pitijacro čet lis 22, 2015 11:07 am

No, pa nije valjda da to Bobić lješnjačar ne zna.


Imaš jednu staru rajnglu ili plastičnu posudu?

pitijacro
legionar

Broj postova : 8911
Join date : 15.11.2012

[Vrh] Go down

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu? Empty Re: kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

Postaj  Admin čet lis 22, 2015 1:54 pm

imam jednu staru , prijateljicu i zdjelu
ali mi zdjela treba za salatu ..dakle mogu ju iskoristiti dok se jede ajvar i cikla , tj . dok ne krene zelena salata na akciju

Admin
Admin

Broj postova : 7827
Join date : 04.12.2011

https://slobodni.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu? Empty Re: kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

Postaj  pitijacro čet lis 22, 2015 2:11 pm

A onda niišta, to tako ne bude išlo.
To se mora koristiti od sada do proljeća svakodnevno.

nađi neku koju ne trebaš, napuni je vlažnim - vlažnim, ne suhim pijeskom. Unutra turi orahe, tako da su skroz u vlažnom, ne valja ako se kroz vrijeme sloj u kojem su osuši. Možeš ako bude potrebe provjeriti i malo navlažiti, ali ne tako da pliva. Staviš to na toplo, ne mora biti prevruće, negdje na rub prozorske di nema direktnog grijanja radijatora, ili kod matere negdje u kut, i čekaš proljeće. Na proljeće izvadiš pažljivo, ne na naglo, je da je vlažno, ali to se bude vjerojatno već dobrano naklijalo, pustilo debelu klicu prema gore, prema dolje korijenčiče povelike. E, onda da ti ne bi bio uzaludan trud, da se to ne osuši ili polomi, posadiš jedan po jedan - tamo, u četvrtom mjesecu, u teglice za cvijeće. Ne moraju biti velike, one ko za ciklame, iako i mogu, jer čim ima više zemlje, manje je brige oko zalijevanja. To bude brzo raslo, već to proljeće, kroz mjesec dana možeš posaditi na stalno mjesto, ili možeš čekati jesen - ali onda treba veća tegla.

pitijacro
legionar

Broj postova : 8911
Join date : 15.11.2012

[Vrh] Go down

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu? Empty Re: kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

Postaj  Admin čet lis 22, 2015 4:07 pm

to bu trajalo amen

Admin
Admin

Broj postova : 7827
Join date : 04.12.2011

https://slobodni.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu? Empty Re: kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

Postaj  pitijacro čet lis 22, 2015 5:25 pm

Ma ne, stvar je jednostavna - u pijesku napraviš stratifikaciju jer orah ima tvrdu ljusku. Isto bude se dogodolo ako posadiš direktno u zemlju, ali onda imaš veliku mogučnost da orasi završe kao grana glodavcima. A i može u slučaju velike vlage istrunuti prije nego nikne.

Ja sam tako napravila prije nekoliko godina petstotinjak sadnica, htjeli smo posaditi plantažu pa odustali, pola sam ih prodala, pola sam jednom mladom entuzijastu tu iz sela poklonila. On je posadio godinu prije dvijesto komada cijepljenih, plačao ih je stotinjak kuna, ali mu se sto pedeset osušilo. Ovi moji su stigli i prestigli te cijepljene već u drugoj godini nakon sadnje i sada je to lijepa plantaža, prezadovoljni su.

pitijacro
legionar

Broj postova : 8911
Join date : 15.11.2012

[Vrh] Go down

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu? Empty Re: kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

Postaj  muhanicar čet lis 22, 2015 5:33 pm

Vele da bi imal rod kakav želiš moraš cijepiti bez obzira na plod koji si koristil za sadnju.
Neznam dali je to istina.

Jedne godine sam ja birane plodove zagrnul u zemlju vani i na proljeće su izrasle sadnice. Ne sve ali pol je garant izraslo.
To sam ostavil jedno dvije godine dok nisu izrasle šibe od metra i iskopal pa posadil u brdu ali bral još nisam.
Možda je ovo leto i bilo roda ali zarasla trava ....

muhanicar
legionar

Broj postova : 3300
Join date : 13.12.2011

[Vrh] Go down

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu? Empty Re: kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

Postaj  pitijacro čet lis 22, 2015 6:19 pm

Ma caka je u tome da cijepljene sadnice dođu u rod prije za nekoliko godina od necijepljenih.
Pojma nemam jeli podloga ima vegetativnu funkciju - pojačava masu tehničkog stabla, u paradajzu to ide prema želji - ili ograničava vegetativni porast ili pojačava, ili omogučuje početnu vegetaciju kod niže temperature zemlje, ili miks kakav.....Za orah pojma nemam, trebalo bi pojačati razvoj korijena, što je preduvjet za vegetativni porast. Ma tako.....Inače, kod ovakvih vremenskih uvjeta, na pragu promjerne klime, u vremenu ekstremnih suša, ako nije u pitanju samo berba plodova, po mome skromnoom mišljenju je najbolja direktna sadnja jer u takvoj glavni korijen ide puno dublje u zemlju jer se ne prekida kod presadnje. Iako, kod presađivanja je masa korijena puno veća, jer svaki puta dok se on obreža progresiuvno se razvija novo korijenje. No, to nam je svima poznatio, jel....zna Bobić kako je to kod lješnjaka puno bolje od mene amaterke.

pitijacro
legionar

Broj postova : 8911
Join date : 15.11.2012

[Vrh] Go down

kao naklijati orah , proizvesti sadnicu? Empty Re: kao naklijati orah , proizvesti sadnicu?

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.